تبلیغات
اریکا - ضعف در مذاکره؛ عامل ناکامی تحصیل‌کرده‌ها در بازار کار

ضعف در مذاکره؛ عامل ناکامی تحصیل‌کرده‌ها در بازار کار

شنبه 8 آبان 1395 03:24 ب.ظ

 

ضعف در مذاکره؛ عامل ناکامی تحصیل‌کرده‌ها در بازار کار

 • ضعف در مذاکره؛ عامل ناکامی تحصیل‌کرده‌ها در بازار کار

  فنون مذاکره و مهارت‌های فن بیان باید در دانشگاه‌ها آموزش داده شود اما درحال‌حاضر ماموریت نظام آموزش عالی کشور در تولید محتوا و انتقال تخصص‌ها خلاصه شده است.

  مهمترین عامل ناکامی فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار، ناتوانی آن‌ها در مذاکره و متقاعدسازی در جلسات و گفت‌وگوها است.

  یک استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم رفتاری در گفت‌وگو با پول‌نیوز با بیان این مطلب اظهار داشت: بنگاه‌های اقتصادی و فضای رقابتی بازار مملو از قوانین نانوشته‌ای است که برای ورود به آن باید با تکنیک‌های مذاکره و متقاعد کردن کارفرما آشنایی داشت.

  جمال قمری با اشاره به این‌که افراد تحصیل‌کرده سال‌ها انرژی و تمرکز خود را تنها برای متخصص شدن در یک حوزه، صرف می کنند، افزود: این افراد با تمام پتانسیل و توانمندی‌های فنی، گاهی در ابتدایی ترین مهارت‌های مذاکره ناتوانند و به همین دلیل در جلسات مصاحبه نمی‌توانند تصمیم‌گیرندگان سازمان‌ها را تحت تاثیر قابلیت‌های خود قرار دهند.

  وی ادامه داد: چالشی که در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به‌طور متداول مشاهده می‌شود، انطباق نداشتن با شرایط کار جمعی است، بدین ترتیب که بسیاری از فارغ‌التحصیلان و حتی نخبگان پس از ورود به محیط کار و هنگام مواجه شدن با تعارضات و یا پاسخ منفی، تصمیم به ترک سازمان می‌گیرند و دیگران و اطرافیان را مقصر چنین اتفاقاتی قلمداد می‌کنند، درحالی که اگر با تکنیک‌های ارتباطات، مذاکره و متقاعدسازی آشنا باشند به‌سادگی از این موانع عبور خواهند کرد.

  نویسنده کتاب "فن چانه‌زنى در مذاكره و فروش" با بیان این‌که فنون مذاکره و مهارت‌های فن بیان باید در دانشگاه‌ها آموزش داده شود، افزود: درحال‌حاضر ماموریت نظام آموزش عالی کشور در تولید محتوا و انتقال تخصص‌ها خلاصه شده است؛ درحالی که فضای دانشگاه‌ها و ارزش‌هایی نظیر نمره، شباهتی با شرایط پر تلاطم بنگاه‌های اقتصادی ندارد. به همین دلیل دانشجویان پیش از ورود به بازار کار، باید مهارت‌هایی نظیر متقاعدسازی، ارائه و فن بیان و استفاده همزمان و مناسب از کلام، صدا و زبان بدن را آموزش ببینند.

  این مدرس فن مذاکره با تکیه بر گزارش‌های مرکز آمار ایران که نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را حدود ۴ برابر نرخ بیکاری در کشور اعلام کرده است، گفت: زمان آن رسیده است تا دانشگاه‌ها تصمیم بگیرند کارشناسانی را به‌عنوان مربی در کنار دانشجویان قرار دهند تا مهارت‌های خوب صحبت کردن، شیوه‌های صحیح ارائه دادن، اقناع مخاطبان، سخنرانی و متقاعدسازی را به آن‌ها آموزش دهند و پیش از هر ارائه یا سخنرانی به آن‌ها کمک کنند تا نقاط ضعف خود را شناسایی و با آموزش و تمرین نسبت به رفع نقاط ضعف آن‌ها اقدام کنند؛ موضوعی که بی‌شک مسیر جذب و ماندگارى فارغ‌التحصیلان در بازار کار را هموار مى‌سازد و میزان خروج نخبگان از کشور را كاهش خواهد داد.


برچسب ها: ضعف ، در ، مذاکره؛ ، عامل ، ناکامی ، تحصیل‌کرده‌ها ،